Gdy odszedł Twój bliski

To nie tak, że boję się umrzeć. Po prostu nie chciałbym być w pobliżu, kiedy to się stanie – Woody Allen

Po śmierci osoby, lekarz stwierdzający jej zgon powinien wystawić kartę zgonu, sformalizowany dokument potwierdzający ten fakt. Jeżeli śmierć nastąpiła w placówce służby zdrowia to ona zobowiązana jest wystawić kartę zgonu. Jeżeli osoba nie zmarła w szpitalu, o sporządzenie, ewentualnie jego wydanie, tego dokumentu należy zwrócić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie zarejestrowany był zmarły. Dokument ten jest wystawiany w jednym egzemplarzu i stanowi podstawę do pochowania zmarłego na cmentarzu, jak również do sporządzenia aktu zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Dlatego należy przypilnować, aby tego dokumentu nie zgubić, gdyż nie tworzy się jego wtórników, może być on odtworzony jedynie przez sąd.

Zgon należy zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Tam też można otrzymać skrócony odpis aktu zgonu.

Pochówków na cmentarzach mogą dokonywać zakłady pogrzebowe i to do któregoś z nich najlepiej zwrócić się o przeprowadzenie pogrzebu, upoważniając w zawartej umowie do określonych czynności z nim związanych, począwszy od rejestracji zgonu w urzędzie stanu cywilnego, odbioru i przechowania zwłok, przygotowania ich do pogrzebu, uzyskania miejsca pochowku na cmentarzu, ewentualne załatwienie spopielenia zwłok, uzgodnienia terminu pogrzebu i zakresu ceremonii pogrzebowej, skończywszy na jej przeprowadzeniu. Wszystkie powyższe usługi wyceniane są przez usługodawcę.

Na cmentarzu dokumentami niezbędnymi do pochowku są:
– karta zgonu,
– ksero skróconego aktu zgonu

i dodatkowo przy pochowku urnowym dziecka martwourodzonego
– protokół spopielenia,

a ponadto, wypełniane na cmentarzu:
– wniosek o udostępnienie nowego miejsca grzebalnego

lub

zgoda na dochowanie do istniejącego grobu.

Formalności związane z pochówkiem chowający może załatwić samodzielnie:
– zarejestrować zgon w urzędzie stanu cywilnego,

i na cmentarzu:
– uzgodnić termin pogrzebu,
– opłacić miejsce pochówku,
– uzgodnić i opłacić ceremonię pożegnalną w domu przedpogrzebowym.

Czynności związane z przygotowaniem zwłok do pochowku, ich przewozem, przechowaniem i ewentualnym spopieleniem oraz samym złożeniem ich w grobie mogą wykonywać wyłącznie zakłady pogrzebowe.

Cmentarz Komunalny Oddział Osobowice
Okresowo miejsca po ekshumacjach i likwidacjach grobów w ilości ok. 300 rocznie.

Cmentarz Komunalny Oddział Grabiszyn
Okresowo miejsca po ekshumacjach i likwidacjach grobów w ilości ok. 200 rocznie, głównie urnowe czteromiejscowe.

Cmentarz Komunalny Oddział Pawłowice
Nowe groby ziemne dla pochówków tradycyjnych i miejsca dla pochówków urnowych w kolumbarium.

Cmentarz Komunalny Oddział Jerzmanowo
Miejsca dla pochówków urnowych w kolumbarium.

Cmentarz Komunalny Oddział Leśnica
Groby ziemne po ekshumacjach i likwidacjach dla pochówków urnowych.

Cmentarz Komunalny Oddział Psie Pole
Nowe groby ziemne dla pochowków tradycyjnych, urnowych oraz miejsca dla pochówków urnowych w kolumbariach.

Ceny miejsc pochówku zgodnie z cennikiem.

Przekształcenie grobu polega na połączeniu (scaleniu) dwóch lub więcej istniejących grobów ziemnych zwykłych i ewentualnie wolnego miejsca w jeden odpowiedniej wielkości grób ziemny wielomiejscowy lub innej zmianie statusu grobu.

Przekształcenia dokonywane są na wniosek uprawnionych do grobów głównie dla dostosowania formalnego statusu miejsca pochówku do jego faktycznego sposobu zagospodarowania lub ewentualnego stworzenia miejsca dla dochówku kolejnego zmarłego.

Przekształcony grób od dnia przekształcenia staje się nowym, niepodzielnym grobem rodzinnym, opłaconym zgodnie z obowiązującym cennikiem na kolejnych 20 lat, licząc od tego dnia, przy czym zwracane są opłaty za pełne lata pozostałe do końca okresu zachowania każdego przekształcanych grobów.

Opłata za jedno miejsce w grobie wielomiejscowym jest odpowiednio niższa niż grobie jednomiejscowym.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych dysponuje spalarnią zwłok i szczątków zlokalizowaną na Cmentarzu Komunalnym Oddział Psie Pole przy ul. Kiełczowskiej 90.

W domu pogrzebowym cmentarza Psie Pole oprócz dużej sali, przeznaczonej dla ceremonii pogrzebowych, dysponujemy małą salą pożegnań dla osób, które pragną w gronie najbliższych wziąć udział w ostatnim pożegnaniu oraz dokonać identyfikacji zwłok bezpośrednio przed kremacją. Osoby zainteresowane mogą być świadkami (dzięki udostępnianiu transmisji obrazu na żywo) momentu wprowadzania trumny ze zmarłym do urządzenia, w którym odbywać się będzie spopielanie. Dokumentami świadczącymi o tym, że usługa ta została wykonana w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych jest faktura/paragon oraz protokół z wykonanej kremacji.

Doświadczenie, które zdobywamy od 1997 r. w zakresie wykonywania spopieleń jest gwarantem jakości świadczonych przez nas usług. Zasady ich wykonywania reguluje Zarządzenie wewnętrzne nr 14 Dyrektora Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu z dnia 12 czerwca 2023 r. w sprawie przyjmowania zwłok i szczątków ludzkich do spopielenia oraz prowadzenia niezbędnej dokumentacji z tym związanej

Przy cmentarzach prowadzonych przez nasz Zarząd, poza Cmentarzem Leśnickim, funkcjonują punkty sprzedaży kwiatów, wieńców oraz zniczy. Można w nich zamówić niezbędne przystrojenie ceremonii pogrzebowej, jak również zakupić te artykuły udając się na pogrzeb lub odwiedzając groby.

Na Cmentarzu Osobowickim i Cmentarzu Psie Pole funkcjonują lokale gastronomiczne, w których można zamówić przyjęcie konsolacyjne.

Wszystkie nekropolie prowadzone przez Zarząd Cmentarzy komunalnych dysponują domami przedpogrzebowymi (kaplicami), które można wynająć dla  przeprowadzenia uroczystości pogrzebowej na cmentarzu.

Kaplice na cmentarzach: Pawłowickim i Leśnickim pozwalają jedynie na umieszczenie w nich trumny, natomiast cmentarze: Osobowicki, Grabiszyński, Psie Pole
i Jerzmanowski posiadają sale ceremonialne, gdzie można celebrować uroczystości pożegnalne, a także odprawić mszę pożegnalną. Cmentarz Psie Pole dysponuje również małą salką, która służy do identyfikacji zwłok i pożegnań zmarłych przed ich spopieleniem.

Kaplice na mniejszych cmentarzach: Pawłowickim, Jerzmanowskim i Leśnickim można wynająć w ich biurach za odpłatnością określoną w cenniku.

Kaplice na większych nekropoliach: Osobowickiej, Grabiszyńskiej i Psie Pole udostępniane są bezpośrednio przez ich najemców za odpłatnością ustaloną w wyniku przetargów na ich wynajem, która obejmuje również mechaniczne odtworzenie muzyki podczas ceremonii.

Najemcy kaplicy mogą oferować dodatkowe usługi, zgodnie z ustalonym przez siebie cennikiem, umieszczonym w widocznym, dostępnym publicznie miejscu domu przedpogrzebowego.

Ceremonie pożegnalne o charakterze religijnym celebrowane są dla pogrzebów katolickich przez księży, dla innych wyznań przez odpowiednich dla tych wyznań celebransów. Zwyczajowo posługę religijną organizuje rodzina zmarłego we własnym zakresie. O pomoc w jej załatwieniu można zwrócić się również do organizującego pogrzeb zakładu pogrzebowego lub najemcy kaplicy.

O poprowadzenie ceremonii świeckiej najlepiej zwrócić się do organizującego pogrzeb zakładu pogrzebowego lub najemcy kaplicy. Wówczas to te podmioty zapewniają mistrza ceremonii i poprowadzenie uroczystości pogrzebowej zarówno w kaplicy, konduktu na cmentarzu, jak i pożegnania przy grobie.

Back to top