Cmentarz komunalny
oddział Leśnica
DANE KONTAKTOWE
504 137 255
Kierownik cmentarza
Anna Jachymczyk
Godziny otwarcia
godziny otwarcia cmentarza:
od 1 kwietnia do 11 listopada od 7:00 do 20:00
od 12 listopada do 31 marca od 8:00 do 18:00
godziny otwarcia biura cmentarza (Cmentarz przy ul. Jerzmanowskiej 53):
od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00
Mały cmentarz o charakterze lokalnym o powierzchni 1.3 ha
Zlokalizowanych jest na nim około 2800 grobów.
Historia cmentarza
Leśnica
Rok założenia: 1883 r.
Nekropolia została założona w 1883 roku, jako cmentarz ewangelicki, na parceli o wielkości 1,5 morgi przekazanej nieodpłatnie powstałej w Leśnicy w roku 1877 parafii protestanckiej przez księcia Wilhelma Maltz zu Puttbus. Cmentarz powiększono w latach 1893 i 1905 ponownie nabywając kolejne parcele od księcia, które mogły zostać wykorzystane do celów grzebalnych dopiero po osuszeniu terenu.
Najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie XX wieku wybudowano w jego centralnej części niewielki, ceglany dom przedpogrzebowy (kapliczkę) w nawiązującym do neogotyku.
Po roku 1945 nekropolia była użytkowana prawie do końca lat 90, ubiegłego wieku przez Katolicką Parafię św. Jadwigi w Leśnicy. W 1998 roku obiekt został przekazany Miastu, które utworzyło na jego terenie obecny cmentarz komunalny. Ze względu na podniesiony poziom wód gruntowych mogą być dokonywane na nim jedynie pochówki urnowe, pod które miejsca są sukcesywnie są sukcesywnie udostępniane.
Na nekropolii zachowało się kilka interesujących obiektów nagrobnych, głownie z początku XX wieku m.in.:
– ceglany grobowiec w stylu egipskim Rodziny Gudeley,
– neobarokowy grobowiec Rodziny Rőnisch,
– nagrobek Rodziny Seliger,
– manierystyczny nagrobek Rodziny Brachmanów,
– monument Rodziny Kappe.
Źródło: „Cmentarze dawnego Wrocławia” Marek Burak, Halina Okólska, wyd. Muzeum Architektury we Wrocławiu 2007 r.
Szczegóły
organizacyjne
Z uwagi na niewielką powierzchnię cmentarza oraz brak przystosowania nawierzchni do ruchu kołowego nie ma możliwości wjazdu dla osób zarówno prywatnych, jak i przedsiębiorców. W obrębie cmentarza nie ma wyznaczonego utwardzonego parkingu. Pozostawienie samochodu jest możliwe w sąsiedztwie przejazdu kolejowego przy skrzyżowaniu ul. Trzmielowickiej z ul. Serowarskiej oraz w sąsiedztwie północnej bramy cmentarza przy terenie zieleni od ul. Serowarskiej. Na teren cmentarza prowadzą dwie bramy: jedna od strony ul. Serowarskiej, druga pomiędzy ul. Serowarską, a ul. Trzmielowicką. Od strony ul. Trzmielowickiej znajduje się bramka wejściowa dla ruchu pieszego. Taka sama bramka jest naprzeciwko od strony ul. Serowarskiej.
Na terenie Cmentarza Leśnica z powodu braków infrastrukturalnych nie ma obiektu stałej toalety. Natomiast w okresie obchodów Wszystkich Świętych oraz Świąt Wielkanocnych ustawiana jest przenośna, nieodpłatna toaleta. Kabina zlokalizowana jest przed wejściem na teren cmentarza od strony ul. Serowarskiej, po prawej stronie bramy wejściowej.
Bieżące informacje należy śledzić w zakładce „aktualności”.