Szanowni Państwo,

informujemy, że w ramach pilotażu na cmentarzach Osobowice i Grabiszyn uruchomiliśmy samoobsługową, bezpłatną wypożyczalnię taboretów oraz narzędzi przydatnych przy porządkowaniu grobów.

Osoby posiadające niepotrzebne narzędzia ogrodnicze będą mogły zostawiać je w skrzyniach, by służyły kolejnym odwiedzającym.

Projekt ma charakter społeczny i opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz odpowiedzialności użytkowników.

Osoba korzystająca z narzędzi, po zakończeniu prac, powinna je każdorazowo odłożyć w to samo miejsce.

Zobacz również: 

Groby

Szanowni Państwo,

Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Wrocławia Nr 4493/26 z dnia
26 lutego 2026r. stałe przepustki uprawniające do wjazdu na teren cmentarza we wtorki
i piątki będą obowiązywać do końca CZERWCA br.

Od 01.07.2026r. wjazd na cmentarz bez opłaty dla osób niepełnosprawnych i po 80 roku życia, będzie możliwy tak jak dotychczas we wtorki i piątki po okazaniu karty parkingowej osoby niepełnosprawnej, bądź dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego ukończenie 80 lat.

Informujemy, że od 23.03.2025 r. Zarząd Cmentarzy Komunalnych uruchomił na cmentarzu Osobowice darmową usługę przewozów pasażerskich pojazdem typu meleks, po trasie o długości ok. 3 km, dookoła nekropolii.

Pierwszy kurs startuje o godz. 10:00 spod bramy głównej, ostatni o 16:20.

Według naszych szacunków pokonanie trasy zajmie ok. 30 minut. Meleks będzie się zatrzymywał wyłącznie na wyznaczonych przystankach. Pojazd jest przystosowany do przewożenia jednorazowo 10 osób oraz jednej osoby na wózku inwalidzkim. Jest wyposażony w ogrzewanie i osłony przeciwdeszczowe. Osobom z niepełnosprawnością pomoże wygodnie usiąść Kierowca. Mikrobus będzie jeździł codziennie. W wyjątkowych sytuacjach, kurs może zostać odwołany.

Prosimy osoby/firmy poruszające się na terenie cmentarza własnymi pojazdami o nieparkowanie na trasie meleksa, natomiast zakłady pogrzebowe o prowadzenie konduktów w sposób niekolidujący z jego przejazdem.

Projekt ma charakter pilotażowy. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, które można przekazać bezpośrednio Kierowcom, w biurze cmentarza bądź poprzez e-mail na adres: biuro@zck.wroc.pl.

Ostatni w tym roku kurs zaplanowano na 25 października.

Zachęcamy do korzystania z nowej, długo wyczekiwanej usługi!

Plan cmentarza – trasa – przystanki

 

ROZKŁAD JAZDY meleks Wrocław

Regulamin przejazdu meleksem cm. Osobowice Wrocław

tytuł

Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów
i usług od 1 lutego 2026 roku Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu zobligowany jest do wystawiania i doręczania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Tym samym zasady wystawiania i doręczania faktur określone w wiążących nas umowach z mocy prawa zostaną zastąpione zasadami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług.

https://bip.zck.wroc.pl/artykul/77/205/informacja-o-obowiazku-przesylania-i-otrzymywania-faktur-w-ksef

Palący się znicz

Aktualne informacje o zaplanowanych pogrzebach można uzyskać w biurach obsługi na cmentarzach komunalnych we Wrocławiu (w zakładce zck.wroc.pl/cmentarze-komunalne/).
Ewentualne zmiany w harmonogramie są niezależne od zarządcy cmentarza, wynikają z woli organizatora ostatniego pożegnania.  

Cmentarz Osobowicki rokrocznie boryka się z problemem dzików, które wkraczają na jego teren w okresach wiosennych, jesiennych bądź zimowych. Mimo wszelkich starań dokładanych ze strony zarządcy cmentarza (stosowanie repelentów, montaż samozamykaczy, zamykanie furtek i bram na noc, regularne ich konserwacje, zamykanie otwartych bramek przez służbę ochrony cmentarza w ciągu dnia) nie zawsze udaje się zapobiec wtargnięciu niechcianych gości na naszą nekropolię. W związku z powyższym pragniemy poinformować, że przez wzgląd na bezpieczeństwo i komfort osób odwiedzających cmentarz podjęto decyzję, iż niżej wymienione bramki mogą być okresowo zamknięte, w przypadku zaobserwowania bytowania dzików w pobliżu ogrodzenia cmentarza:

  • przy polu 1 od ul. Osobowickiej,
  • przy polu 145 od ul. Łużyckiej,
  • przy polu 134 od ul. Kumko (powyżej dużego parkingu).

Bardzo prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na to, aby furtki były zamykane po tym jak wchodzimy na cmentarz lub gdy opuszczamy jego teren.

Dziki nie są groźne, nie atakują ludzi, są to jednak dzikie zwierzęta, o czym musimy pamiętać! Nie należy zbliżać się do nich, dokarmiać, prowokować do bezpośredniego kontaktu. W obecności dzika należy chronić części ciała najbardziej narażone na ewentualny atak (zasłonić rowerem, torebką, stanąć za drzewem, nagrobkiem) i spokojnie się oddalić. Dobrze jest mieć na uwadze, że w szczególności locha z warchlakami jest czujna i w obronie swojego stada może zachować się agresywnie.

W przypadku stwierdzenia bytowania dzików na terenie cmentarza należy bezzwłocznie o tym fakcie powiadomić ochronę cmentarza, której biuro znajduje się przy głównym wejściu, od ul. Osobowickiej bądź telefonicznie zgłosić ten fakt w biurze cmentarza.

Za powstałe niedogodności z góry przepraszamy.  Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość dla naszych działań, podyktowanych troską o odwiedzających nekropolię.

                                                    Plan cmentarza

 

 

Kolumbarium - Psie Pole

Aktualnie nowe miejsca do pochówków są dostępne na cmentarzu:

  • Psie Pole: groby ziemne tradycyjne i urnowe, kolumbaria
  • Pawłowice: groby ziemne tradycyjne i urnowe, kolumbaria
  • Jerzmanowo: kolumbaria.

Na pozostałych nekropoliach dysponujemy jedynie miejscami pochodzącymi z likwidacji istniejących grobów lub po ekshumacjach.

W roku 2024 planowana jest budowa na cmentarzu Osobowice kolumbarium na ok.200 nisz, przy polu nr 24.

Stare uszkodzone ławeczki porzucone pod ogrodzeniem cmentarza

Na montaż ławek/skrzynek z założenia nie wydajemy zgody, przede wszystkim z uwagi na dążenie do utrzymania jednolitej i spójnej estetyki obiektów, z których część jest wpisana do rejestru zabytków. Dysponenci grobów z reguły nie dbają o estetyczny wygląd ławeczek, ich stan i różnorodność szpecą cmentarz, dewastując parkowy charakter jego założenia. Ustawianie ławeczki lub skrzynki bez pisemnej zgody Zarządu Cmentarzy Komunalnych jest nielegalne i grozi jej usunięciem bez prawa do odszkodowania. Ewentualna zgoda wydawana jest warunkowo, czyli z zastrzeżeniem, że dysponent grobu będzie zmuszony  usunąć ławkę na własny koszt, w przypadku gdy jej umiejscowieniu sprzeciwiać się będą sąsiedzi lub będzie ono kolidowało z planami zarządcy co do zagospodarowania pola lub utrudniało prowadzenie prac gospodarczych. Zarządca cmentarza stara się w miarę możliwości technicznych i finansowych sytuować na terenie cmentarzy ławki publiczne, z których mogą korzystać wszyscy użytkownicy nekropolii chcąc odpocząć w drodze do miejsca, do którego zmierzają (place wejściowe, główne alejki, okolice kaplic, kolumbaria).

Back to top